Raspberry Pi Nedir?

Orjinal Raspberry Pi Resmi Dokunmatik Ekran satın almak için tıklayın
Raspberry Pi, İngilterde bulunan Raspberry Pi Vakfı tarafından desteklenen; öğrenci, amatör ve hobicilerin kullanımına sunulan kredi kartı büyüklüğünde, tek bir board’dan oluşan mini bilgisayardır.

Ürün 2009 yılından beri Raspberry Pi Foundation tarafından geliştirilmektedir. İlk satışı 29 Şubat 2012’de başlamıştır. A modeli 128 MB Ram olarak tanıtılmasına rağmen satış öncesi değişiklik ile 256 MB Ram ile piyasaya sürülmüştür. Henüz doğrulanmamış olsada piyasaya sürülmeden önce 2 milyondan fazla ön sipariş geldiği söylentileri var.

Raspberry Pi’nin 4. doğumgününde piyasaya çıkan Pi 3, şimdiye kadar çıkmış en güçlü Raspberry Pi modelidir. Kart üzerinde Broadcom tarafından üretilen BCM2837 SoC (system-on-chip), 1.2 GHz 64-bit 4 çekirdekli ARM Cortex-A53 işlemciye sahip. Bu sayede Raspberry Pi’nin ilk modelinden yaklaşık olarak 10 kat daha fazla işlem gücü sunmaktadır.

Kartın tasarımı, B+ ve Pi 2 modelleri ile neredeyse tamamen aynıdır. GPIO pinleri, CSI (kamera) ve DSI (ekran) konektörleri, 4 adet USB2.0 portu, 100 Mbit Ethernet portu, HDMI ve kompozit görüntü çıkışları (3.5mm TRRS jak üzerinde) ve güç bağlantısı için kullanılan USB mikro-B konektörü, B+/Pi 2’den alışageldiğimiz yerlerinde. Farklı olarak önceki kartlarda PWR ve ACT LED’lerinin bulunduğu alanda seramik WiFi/bluetooth anteni bulunmakta. Bu LED’ler ise DSI konektörünün diğer tarafında yer almaktadır. Ayrıca mikro SD kart slotu, B+/Pi 2 modellerindeki yaylı yapısının aksine Pi Zero modelindeki gibi friksiyon tipindedir. Bu sayede Pi’niz çalışırken yanlışlıkla mikro SD kartın yuvasından çıkmasının önüne geçilmiştir.

Raspberry pi 3 Teknik Özellikler:
Broadcom BCM2837 SoC
1.2 GHz 4 çekirdekli 64-bit ARM Cortex-A53 işlemci
2 çekirdekli Videocore IV® Multimedia işlemcisi
1 GB LPDDR2 bellek
Dahili 802.11b/g/n destekli WiFi
Bluetooth 4.1, low-energy destekli
10/100 Mbit destekli Ethernet portu
HDMI portu (HDMI 1.4 destekli)
Kompozit video ve ses çıkışı için 3.5mm TRRS (4 uçlu) konektör
4 adet USB2.0 portu
40 adet GPIO pini, önceki Raspberry Pi modelleri ile uyumlu
WiFi/Bluetooth için dahili çip anten
CSI (kamera) ve DSI (ekran) konektörleri
Mikro SD kart yuvası
Tüm Raspberry Pi uyumlu Linux dağıtımlarını ve Windows 10 IoT Core işletim sistemini destekler
Boyutlar: 85 x 56 x 17 mm

Kategoriler: Raspberry Pi

Etiketler: ,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.