Raspberry Pi 3 Uzak Masa Üstü Bağlantısı (XRDP Kurulumu)

Orjinal Raspberry Pi Resmi Dokunmatik Ekran satın almak için tıklayın
Raspberry’mize uzak masa üstü ile nasıl bağlanacağınızı bu yazımızda anlatacağız. Önceki yazımızda bahsettiğimiz Port yönlendirmeden yine faydalanacağız. Uzak masa üstü bağlantısı için xrdp kurulumu yapmamız gerekecek.

Önceki yazımızda raspberry mize sabit bir ip tanımlamıştık. Uzak masa üstü bağlantısı için yine bu ip adresini kullanacağız. Uzak masa üstü bağlantı portu 3389 dur. Modem ayarlarımza girerek raspberry ip adresimizi ve 3389 nolu portu yazarak ayarlarımızı kaydedelim. (Port yönlendirme ile ilgili yazımıza  adresinden Port Yönlendirme ulaşabilir ve bir göz atabilirsiniz.) Ayarlarımızı düzgün bir şekilde yaptıysak modem ile ilgili işimiz bitti diyebiliriz.

ssh ile raspberrymize bağlanıyoruz.

sudo apt-get install xrdp

komutu ile raspberry için xrdp yüklemelesini gerçekleştiriyoruz.

xrdp

Yükleme gerçekleştirdikten sonra raspberry ile işimiz tamamlanmış olacaktır. Windows bilgisayarınızdan Remote Desktop Connection yada uzak masa üstü bağlantısı şeklinde arayarak gerekli programı bulabilirsiniz. Bu standart olarak tüm windowslarda default program olarak gelmektedir.

Remote-4

Programı çalıştırdığınızda ip adresi yazacak bir ekran gelmiş olmalı. Eğer aynı ağ içerisindeysek raspberry’e verdiğimiz statik ip adresini yazabiliriz. Yada internet üzerinden ulaşmak istersek internete girmek için kullandığımız ipmizi kullanabiliriz. Önceki yazımızda web üzerinden statik ip adresi almayı anlatmıştık.

Sonuç olarak ister aynı ağdan ister internet üzerinden artık raspberrymize uzaktan bağlanabilirsiniz.

Kategoriler: Raspberry Pi

Etiketler: ,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.