Raspberry Pi 3 İşletim Sistemi Kurulumu (Raspbian Jessie)

Orjinal Raspberry Pi Resmi Dokunmatik Ekran satın almak için tıklayın
Raspberry Pi 3’ü genel bir bilgisayar olarak kullanmak istiyorsanız Rasberry Pi üzerinde çalışmak için yapılandırılmış Raspbian (Debian Linux) işletim sistemini kurmanız önerilmektedir. Rasbian, Raspberry Pi vakfı tarafından da desteklenmektedir ve tavsiye edilmektedir.

Windows üzerinde SD kartımıza işletim sistemini basit bir kaç adımla kuracağız.

Raspbian İndirme

Raspbian ücretsiz bir işletim sistemidir.  Raspbian İndir linkine tıklayarak Raspbian Jessie başlığı altında direk indirme yada torrent indirme linklerinden uygun durumdakini indiriyoruz. Torrent üzerinden indirmeniz daha hızlı olacaktır ancak torrent kullanmayanlar direk linkten indirebilir.

RaspbianJessie

.zip formatıyla sıkıştırılmış olarak indirdiğimiz dosyamızı daha önceden açtığımız klasöre çıkartıyoruz. (Raspbian işletim sistemi için en az 2 gb alan gereklidir.) İşletim sistemini yükleyeceğimiz en uygun kart 8GB class 10 sd kart olacaktır.

Sd kartı, bilgisayarımızın kart okuyucusuna taktıktan sonra SDCard Formatter adındaki programı indirip çalıştırıyoruz. SD kartı genellikle otomatik olarak görür ve SD kartın sürünü harfini gösterir.Programda gösterilen sürücü harfiyle taktığımız SD kartın sürücü harfi aynı olduğundan emin olmalısınız.

Programın altındaki FORMAT butonuna basıyoruz ve çıkan pencereyi onaylıyoruz. Böylece kurulum için SD kartımızı hazırlamış olduk.

sd-card-format

Windows üzerinde Kurulum

Raspberry’mizi wimdows ortamında sd kartımıza kurabilmemiz için Win32DiskImager programını indiriyoruz. İndirdikten sonra zipten çıkartarak bilgisayarımıza kuruyoruz.

Programı açtığımızda Image File başlığı altındaki alana indirdiğimiz image yolunu tanıtıp WRITE butonuna basıyoruz. Bu işlem bilgisayarınızın ve kart okuyucunuzun hızına bağlı olarak uzun yada kısa olabilir.

win32diskimager

İşlem Tamamlanmasının ardından Complate uyarısı çıkmaktadır. Tamam diyerek işlemi sonlandırıyoruz.

Write Succesful
Tüm adımları düzgün bir şekilde yaptıysanız Raspbian işletim sisteminiz düzgün bir şekilde kurulmuş olmalıdır. Artık Raspberry’mizi kullanabiliriz. SD kartımızı ve güç kablomuzu takarak cihazı açtığımızda işletim sistemi ekranınıza gelecektir.

Raspbian default kullanıcı adı: pi şifresi: raspberry

Kategoriler: Raspberry Pi

Etiketler: ,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.