Raspbbery Web Server’a İnternetten Erişmek (Port Yönlendirme)

Orjinal Raspberry Pi Resmi Dokunmatik Ekran satın almak için tıklayın

Önceki yazımızda Raspberry’mize nasıl web server kuracağımızı anlatmıştık. Bu adımları tamamlayarak serverinizi kurduysanız şimdi nasıl bu web servere internetten erişim sağlayabileceğinizi anlatacağız. Rasberrymizdeki sunucumuza ulaşabilmemiz için raspberrymize statik bir iç ip adresi tanımlamamız gereklidir.

Bunun için önce modeminizin ip sini, ve netmask adresini öğrenmelisiniz. Windows’ta dos komutu olarak “ipconfig -all” yazarak modem ip nizi öğrenebilirsiniz.

Raspberry’mize ssh ile bağlanıyoruz

ifconfig -a

komutu network bağlantısı hakkında bize bilgi verecektir. Ethernet’ten bağlı ise “eth0”, kablosuz ağdaysanız “wlan0” gibi değerlerin tümünü görebileceksiniz.

sudo nano /etc/network/interfaces

komutu ile newwork ayar dosyamızı açıyoruz. Burada bir takım bilgiler zaten çnceden tanımlanmıştır. Burada bize gerekli olan “network-interfaces” kısmıdır. Bu kısmın en altındaki satıra bakıyoruz

iface eth0 inet dhcp olan kısmını
iface eth0 inet static olarak değiştiriyoruz. Tabi burada önemli olan raspberrynin networke kablo ile bağlı olduğunu varsayıyoruz. Eğer wifi ile bağlıysak eth0 olan yeri wlan0 olarak görmemiz gerekecektir.
Bu bölümü değiştirdikten sonra aşağıdaki satırları yazıyoruz.

#statik yerel ip adresi sonraki 10 kısmını sizin boş olan bir ipyi yazmanız gerekmektedir.
address 192.168.1.10
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255

ağ yapınız sahip olduğunuz modemin yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin iç ağınızın ipsi 192.168.1.10 da olabilir 10.0.0.10 da. Bu nedenle ilk adımdaki komut mutlaka kullanın ve ip yapınızı öğrenin.
sudo /etc/init.d/networking restart
sudo /etc/init.d/networking reload

komutlarıyla raspberry ağ ayarlarımızı restart ediyoruz.
Raspberrymize statik ip tanımladıktan sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. Bu aşamada modemimizden port yönlendirme yaparak raspberrymize internette ulaşabilme imkanı vereceğiz.

Öncelikle modeminizin admin ipsini ve şifresini öğrenmeniz gerekmektedir. Genelde kitapçıklarında yazar ancak kitapçığınız yok ise internetten modeminizin marka ve modelini arayarak gerekli bilgilere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu ayarlara web üzerinden ulaşılacağı gibi bilgisayarınıza kurulan bir arayüz sayesinde de olabilir.

Benim modemimin web arayüzü olduğundan webden ayarlamaların nasıl olacağını anlatacağım.

Bilgisayarımızdaki internet tarayıcımızın adres kısmına http://192.168.1.1 yazıyorum. (Bu benim modemimin ip adresi. Sizinki modeminizin markasına gçre değişiklik gösterebilir.) Kullanıcı adı ve şifresi ile arayüze giriş yapıyorum.

Benim modemimde port yönlendime kısmına giriyorum. Burada çeşiti alanlar ve ip adresleri yazmakta. Raspberrymize kurduğumuz web server 80 portunu kullanmaktadır.
Ip adres kısmına raspberrymize verdiğimiz statik ip adresini yazıyoruz. (192.168.1.10 vermiştik.) Port kısmınada 80 yazıyorum ve ayarları kaydet diyorum. Böylelikle port yönlendirmemizi yapmış olduk.

Modeminiz internete baülandığında genel bi ip adresi alır. whatismyip.com adresinden ip adresinizi öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu eğer internet bağlanırken sabit ip adresi hizmeti almadıysanız ip adresinizi sürekli değişecektir. Dolayısıya modeminizi açıp kapattığınızda dışarıdan raspberry e ulaşamayacaksınız. Bunun önüe geçebilmeniz için sabit ip adresi almanızı öneririz.

Ip adresinizi öğrendiktek sonra tarayıcınızın ip adresini yazdığınızda raspberry web serverinizi ulaşabileceksiniz.

Kategoriler: Raspberry Pi

Etiketler: ,,,,,,

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak .

*Lütfen yorumlarınızı saygı çerçevesinde yazınız aksi takdir de yorumunuz yayınlanmayacaktır.